İğne Oyası

Mevlut Örtülerinde İğne Oyası

Mevlut Örtülerinde İğne Oyası

Mevlut örtüsü her çeyizin olmazsa olmaz parçasıdır. Kullanılmayacak olan durumlarda dahi her gelin çeyizine mutlaka eklenen parçalardır. Çeyiz serme âdeti olan ülkemiz de genç kızlar en güzel iğne oyaları ile süslenmiş Mevlut örtülerinin çeyizlerinde yer almasını isterler.

Yöremizde yakın zamanlara kadar iğne oyası ile işlenmiş namaz örtülerinin kullanımı pek yaygın sayılmazdı. Hanımlar daha çok yemeni kullanmayı tercih ederlerdi.

Günümüzde kenarı iğne oyası ile oyalanmış namaz örtüleri mevlit, hatim duası gibi özel günlerde yaygın bir şekilde kullanılır duruma gelmiştir. Mevlit örtüleri genel olarak dantel örneklerinden esinlenip yapılan oya çeşitleri ile süslenir. Renkli dantel ipleri, naylon bobin ve ibrişim ipler kullanılarak çalışılır. Genel olarak kumaş renginde iplikler kullanılarak mevlit örtüsü iğne oyası modellerine çalışılır. Kullanılacak olan motifin özelliğine bağlı olarak renkli olarak da çalışılabilir.

Krep kumaşın ön bölümü esas motifler ile süslenir, iki kısa yan kenarlara kirpikler ile daha da ince bir oya yapılır.

Mevlut Örtülerinde İğne Oyası

Özellikle gönen iğne oyası hizmeti arayan pek çok kişi gönen iğne oyası fiyatları hakkında araştırma yapıyor.

İğne oyası fiyatları yapılacak olan modelin zorluğuna ve kullanılacak ipin fiyatlarına göre değişiklik göstermektedir. Zor modeller için daha fazla ücret talep edilirken yapımı daha basit olan modeller için daha az ücretler talep edilir.

İğne Oyası İle Mevlit Örtüsü Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İğne oyası yazma ve mevlit örtüsü yapılırken dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır. Kumaş dokumasının düzgün olması estetik görünüm açısından oldukça önemlidir. Yemenilerde ki gibi iplik çekilerek kumaşın kenarı düzeltilir, aynı ipliğin hizasında hizasında iki sıra kadar zürafa çekilir, ana motifler çalışılmaya başlanmadan önce de trabzan düğümleri yapılır, motiflerin eşit bir şekilde dağıtılması için zürafa düğümleri sayılarak eşit aralıklar ile motifler çalışılır. Kayalı motiflerde kaya araları ya da kaya alanı farklı motifler ile doldurulur.

İğne oyası mevlit örtülerinin yanı sıra çeyiz seti, yatak odası takımı gibi her genç kızın çeyizinde yer alması gereken parçaları süsleyerek çeyizleri çok daha güzel bir hale getiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir