İğne Oyası

İğne Oyası Nasıl Yapılır?

İğne Oyası Nasıl Yapılır

Çok fazla emek isteyen fakat gayet şık bir duruşa sahip olması sebebiyle verilen emeğe değen iğne oyası yapımı yeni başlayanlar için ilk zamanlar biraz zor gelebilir. Fakat eliniz alıştıktan sonra hem hızlı bir şekilde örnekleri elde edebilirsiniz hem de artık zorlanmadan yeni örnekleri de deneyebilirsiniz. Yalnızca iğne oyası modelleri yapmayı öğrenmek için biraz sabırlı olmanız gerekiyor. Bu esnada ilk çalışmalarınızı yaparken dikkatli olursanız iğne oyası nasıl yapılır sorusunun yanıtını da zaman içerisinde kendiliğinden anlarsınız.

Eğer daha önce hiç iğne oyası çalışması denemediyseniz internette çok fazla bulabileceğiniz iğne oyası örnekleri arasında biraz keşfe çıkmanızda fayda var. Böylece bu çalışamaya ait örneklerin düğümler ile çok yakından alakalı olduğunu görebilir ve iğne oyasının tüm inceliklerini öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Boncuklu İğne Oyası Modelleri

Her yörenin kendine özel, popüler iğne oyası örnekleri bulunduğunu bilmek gerekir. Bazı yörelerde uzun ve kalın iğne oyası örnekleri rağbet görürken, bazı yörelerde de daha zarif ve daha ince modeller daha sık tercih ediliyor. Ayrıca oya modellerini hazırlarken yalnızca ip kullanmak zorunda değilsiniz. Pullar ve boncuklar da kullanabileceğinizi bilmelisiniz. Ancak ilk başlarda boncuklu ve süslemeli modellerden uzak durmalısınız. Denemeye başladıktan bir süre sonra iğne oyası yapılışı konusunda ilerleme kazanacağınız için, basitçe payetler ve boncuklardan destek alarak şık modeller elde edebilirsiniz.

İğne Oyası Nasıl Yapılır

İğne oyasına yeni başlayacak olanlar ilk etapta olabildiğince basit modelleri seçmeliler. İnternette nasıl yapacağınıza dair pek çok video mevcut. Bu videolar arasında gayet kolay bir modeli seçmek başlarken hevesinizin kırılmaması açısından önemlidir. Bu sayede iğne oyasının temel mantığını da çözmüş olursunuz. Fakat ilk kez denediğinizde çok düzgün duran bir model ortaya çıkartamayabilirsiniz. Moralinizi bozmadan denemelerinize devam edin.

Hangi modeli seçerseniz seçin bilmeniz gereken bir şey var. İğne oyası modelinin sıkı olması yani dik durması gerekiyor. Bunu yapabilmeniz içinde de düğümlerin sıkılığından yararlanmanız gerekir. Sıkı bir düğüm atarsanız iğne oyasının da gayet dik duracağından şüpheniz olmasın. Zira iğne oyası modelleri incelendiği zaman tüm modellerde düğümlerin gayet sıkı olduğu zaten göze çarpan bir durum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir