İğne Oyası

Anadolu Kadınının İğne Oyası Dantel İle Verdiği Mesajlar

Anadolu Kadınının İğne Oyası

Türk kültüründe iğne oyası çeyiz takımları oldukça büyük bir öneme sahip. Ancak Anadolu kadını için iğne oyası dantelin önemi denildiği zaman yalnızca çeyizin akıllara gelmemesi gerektiği, iğne oyası dantelin Anadolu kadını için duygularını dışa vurmanın bir yolu olduğunu da bilmek gerekir. Bu konuda, iğne oyası dantel motifleri kadar renkleri de farklı duygu ve düşüncelerin yansıtılması açısından Anadolu kadını için tarih boyunca oldukça önemli bir yer tuttu. Kadınlar evlerini süslemenin yanı sıra iğne oyası danteli kullanarak;

Sarı ve tonlarını kullanarak karşılık bulamadığı aşkı ya da farklı bir sebepten dolayı mutsuz olduğunu,

Mor sümbül rengini kullanarak gönlünü birisine kaptırdığını,

Pembe sümbül rengini kullanarak artık nişanlanmış olduğunu,

Badem baharı rengini kullanarak sevdiği kişi ile evlilik yoluna girdiğini,

Yeşil ve tonlarını kullanarak evliliğinde yaşadığı huzuru ve mutluluğu duyurmayı,

Beyaz sümbül rengini kullanarak ise eşine ve evine karşı duymuş olduğu bağlılığı ve sadakati göstermeyi hedeflerdi.

Evlerini içerisinde bulunduğu duygular ile donatmayı seçen Anadolu kadını bu sayede toplum önünde rahat iletişim kuramasa dahi iğne oyası dantel modelleri sayesinde kendini ifade etmeyi asla ihmal etmezdi.

Anadolu Kadınının İğne Oyası

İğne Oyası Danteli İlk Günkü Gibi Muhafaza Etmenin Yolları

İğne oyası dantel hakkında en sık şikâyet edilen konulardan biri iğne oyası dantellerin saklanma zorluğudur. Her ne kadar özenle hareket edilse ve titizlik gösterilse dahi iğne oyası danteli muhafaza etmek sanıldığı kadar basit bir iş değildir. Hava ile sürekli temas ettiği için sararmasının yanı sıra çok çabuk yıpranan dantellerden sizde artık çok şikâyet ediyor ve yepyeni yemek takımlarınız ile değerli iğne oyası yemek takımı parçalarını bir araya getirip şık sofralar hazırlamak için bu problemi aşmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç konu sizi bu problemi yaşamaktan kurtaracak.

Kapalı olduğu zamanlarda içerisine hava girmeyen ve tercihe bağlı olarak kapak çevresi hava izolesi sunan kauçuk vb. maddeler ile desteklendiği çeyiz sandıkları tercih edebilir,

Hava almayan (vakumlu) poşetlerini içerisine yerleştirerek iğne oyası dantel ürünlerinizi çeyiz sandıklarınızda muhafaza edebilirsiniz.

Bu iki yöntemi kullanarak aradan uzun seneler geçse dahi ihtiyaç duyduğunuz zaman dantellerinizin ilk günkü gibi kullanıma hazır bir şekilde beklediğini göreceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir